Ošetřování stomií u dětí

Ošetřování stomií u dětí

Mgr. Jaroslava Fendrychová ve spolupráci se společností Dansac sestavila tipy a triky pro rodiče, jejichž dítě žije se stomií.

Úvod

Když se rodiče poprvé dozvědí, že jejich dítě bude mít stomii, reagují šokem, zármutkem a mají strach o jeho život. Často proto nejsou vůbec schopni vnímat a zapamatovat si všechny informace, které jim lékař podává.

Chirurgický výkon se v některých případech provádí neodkladně, někdy i v prvních hodinách po narození dítěte, takže je málo času na konzultaci a diskuzi.

Personál na odděleních sice poskytne dostatek informací i podpory, ale rodiče jsou stresováni cizím prostředím a bojí se zeptat na věci, kterým nerozumí.

Proto bychom jim chtěli nabídnout několik praktických rad a vysvětlení, týkajících se každodenní péče o dítě, které má stomii − ať už dočasnou nebo trvalou − a zodpovědět otázky, které mohou vyplynout později v domácím prostředí, až už se není koho zeptat.

Když se rodiče přenesou přes počáteční šok, kterým založení stomie je, a naučí se o problému víc, uvědomí si, že i přes nepříjemnosti, které s ní souvisí, není stomie překážkou zdravého, aktivního a plnohodnotného života dítěte.

Jak pracuje trávicí a močový systém?

Jak pracuje trávicí a močový systém?

Chcete jednoduše pochopit, jak funguje trávicí nebo močový systém vašeho dítěte? Více se dočtete zde.

Některé indikace ke stomiím u dětí

Některé indikace ke stomiím u dětí

Děti mohou mít stomii z mnoha důvodů – neperforovaný anus, Hirschsprungova choroba, zánětlivá střevní onemocnění aj.

Typy stomií

Typy stomií

Děti mohou mít stejně jako dospělí kolostomii, ileostomii nebo urostomii. Péče o stomii u dítěte však často vyžaduje trochu rozdílnou péči.

Výměna stomických pomůcek

Výměna stomických pomůcek

Výměna pomůcky se pro vás časem stane rutinou. Pokud s péčí o stomii začínáte, podívejte se na náš návod na výměnu pomůcky.

Každodenní péče

Každodenní péče

Jak získat pomůcky? Jak na koupání a sprchování? Co dítěti oblékat? Může plavat a sportovat? Jak se o stomii starat během cestování? Jaká mohou být dietní opatření? Máme pro vás veškeré informace a rady.

komplikace_stomii_preview

Komplikace stomií

Občas mohou nastat nějaké komplikace, a proto je dobré vědět, jak je vyřešit.