První den po operaci

Všechna cvičení jsou prováděna vleže na lůžku s pokrčenými koleny.

Dýchání

Nadechněte se nosem (ústa zavřená) zhluboka až do břicha, aby se břicho naplnilo či doslova vyboulilo. Vydechněte pusou tak, aby břicho bylo ploché. Během provádění tohoto dechového cvičení nezapomeňte tisknout spodní část zad do matrace.

Nadechněte se a s výdechem zvedněte paže nad hlavu. Znovu se nadechněte a s dalším výdechem ruce opět připažte. S pažemi nezapomeňte pohybovat pouze při výdechu. Opět tiskněte spodní část zad do matrace.

Zvedání pánevního dna

Tento cvik pomáhá zmírnit napětí v oblasti pánevního dna, zmírňuje překrvení v této oblasti (obecný problém po operaci břicha) a také posiluje pánevní svaly. Dále zvyšuje cirkulaci krve, čímž podporuje hojení.

Zvedněte pánev, chvilku vydržte v této poloze a poté vraťte zpět.

Zvedněte pánev, rotujte pomalu ze strany na stranu a poté pánev položte.

Zpočátku opakujte 5krát, poté postupně počet opakování zvyšujte.

Chlopně v žilách udržují správný směr pohybu krve. Pokud tyto chlopně nepracují správně (v důsledku nemoci, operace, snížení pohyblivosti apod.), zpětný tok krve v žilách způsobí ucpání žil a tedy riziko vzniku hlubokých žilních trombóz.

 

První den po operaci

Chůze a aktivita co nejdříve po operaci jsou velmi důležité ke snížení rizika vzniku hlubokých žilních trombóz. Další preventivní opatření zahrnují stahovací punčochy a cvičení (flexování a napínání chodidla). To pomáhá čerpat krev zpět z oblasti nohou směrem k srdci.