Teenageři se stomíí

 

Tipy a triky

Důležitá informace

Najděte si někoho, s kým si můžete promluvit. Nejlépe někoho, kdo stomii rovněž má nebo měl.

Snažte se neizolovat od ostatních.

Stomie

Stomie je vyústění střeva na povrch břišní stěny skrze svaly a kůži. Slovo „stomie“ pochází z řečtiny a znamená ústa, přeneseně pak otvor. Stomie má stejnou barvu jako vnitřek úst, a to proto, že ji tvoří stejný druh sliznice. Na sliznici nejsou žádná nervová zakončení, takže stomie na dotek nebolí.

Samozřejmě, že celá oblast je krátce po operaci bolavá, později už však žádnou bolest pociťovat nebudete. Stomie může krvácet, není to však v žádném případě nebezpečné. Ve sliznici je spousta malých jemných cév, a proto ke krvácení dochází snadno.

Nejběžnějšími typy stomie jsou ileostomie a kolostomie. Méně často se vyskytuje na močovém ústrojí (urostomie).

Pokud máte stomii z tlustého střeva (kolostomii), stolice je pevná a obvykle dochází k vyprazdňování jednou či dvakrát za den. Pokud máte stomii z tenkého střeva (ileostomii), stolice je řidší, protože tlusté střevo, které vstřebává tekutiny a soli je nefunkčí nebo je vyoperováno. Obsah střeva poté z těla odchází několikrát za den, většinou v souvislosti s jídlem.

Ať už máte stomii tenkého či tlustého střeva, nebudete moci dokonale ovládat své nadýmání. Na stomickém sáčku je filtr, který zajišťuje, že většina vzduchu, který ze sáčku odchází, je naprosto bez zápachu.

Jídlo

Pokud máte kolostomii, tak můžete nadále jíst, jak jste zvyklí (ale vysledujte jídla, která vám mohou způsobovat nadýmání). Nezapomeňte hodně pít. Pokud máte ileostomii, tak musíte být zpočátku opatrní. Je důležité, abyste poslouchali svoje tělo a jedli vyváženou stravu. Váš lékař vám poskytne informace o tom, jak mohou různé typy jídla působit na konzistenci stolice.

Jak vyměnit stomický sáček/podložku

Ze začátku vám bude s výměnou pomůcek pomáhat stomická sestra, není to vůbec složité a rychle se vše naučíte sami. Chvíli potrvá, než si zvyknete na to, že je stomie součástí vašeho těla, ale pamatujte si, že pokud budete se svým tělem spokojeni, tak nikdo nepozná, že stomii máte.

Oblečení

Před plánovanou operací budete s lékařem konzultovat ideální umístění stomie. Proto je důležité, abyste na sobě měli oblečení, které běžně nosíte nebo je alespoň měli s sebou. Stomii například nejde ukrýt pod kalhotami s velmi nízkým pasem, ale můžete přes ni klidně nosit těsné oblečení.

Sebeúcta

Když je člověk teenager, tak se s jeho tělem děje spousta věcí. Někdy se mění tak rychle, že může být problém vše sledovat. Jde o přechodné období mezi dětstvím a dospělostí, kdy člověk hledá sám sebe. V období puberty, kdy se snažíte nalézt svou identitu, může být přijetí stomie o to těžší. Většina teenagerů je velmi kritická, co se vzhledu týče. Přijde jim těžké začít intimní vztah, protože si nejsou jisti reakcí svého partnera na stomii. Často to tak vůbec není, protože se zamilujeme do konkrétního člověka a ne do jeho těla. Spousta partnerů říká, že to pro ně není podstatné a obvykle na stomii vůbec nemyslí. Je velmi důležité, abyste se neizolovali před ostatními kvůli tomu, že máte stomii. Najděte si někoho, s kým si o tom můžete promluvit, pokud možno někoho, kdo stomii má nebo měl. Stomická sestra vám ráda pomůže se s někým zkontaktovat. Také vám může dát adresy klubů stomiků.

Zajímavost

Věděli jste, že existují profesionální sportovci, kteří mají stomii?

Sex

Spousta lidí poprvé zažije sex během puberty. I když nemusíte sex přímo mít, začnete více vnímat svoji intimintu. V tomto období si také většina z nás najde prvního kluka nebo holku a může si dělat starosti s tím, jak s ní/ním o stomii mluvit. Je jen na vás, abyste našli ten správný způsob a pravý čas, ale obecně je nejlepší říci vše hned na začátku. Obvykle to vše zjednoduší a vy budete víc v pohodě.

Tady je pár praktických rad, které by vám mohly pomoci:

  • Než dojde na intimnosti, tak vyprázdněte stomický sáček nebo ho vyměňte.
  • Sáček můžete zohnout a zajistit páskou nebo ho vyměnit za minisáček, obléci si nějaké sexy prádlo/krajkový stomický pás nebo navléct na stomický sáček nějaký pestrý textilní obal.
  • Tlak stomii nepoškodí.
  • Když jste sexuálně vzrušení, střeva jsou v klidu. To obecně znamená, že při sexu se do stomie nedostává žádná stolice.

Společenský život

Vyšití stomie často zvýší kvalitu života a můžete dělat vše, co dělají vaši přátelé - fyzicky vás nic neomezuje. Snažte se nepovažovat stomii za problém, ale za řešení.

Komu ze svých přátel o stomii povíte, je jenom na vás. Někdo o tom hovoří otevřeně s mnoha lidmi, jiný o tom zase řekne jednomu či dvěma lidem. Nejdůležitější je rozhodnout se tak, jak to cítíte a abyste byli spokojení.

Jak už bylo uvedeno výše, když je člověk teenager zkouší spoustu věcí, mezi které může patřit i pití alkoholu. Je třeba vědět, že většina lidí má po konzumaci alkoholu řidší stolici, takže než vyrazíte, není špatné dát si nový sáček/podložku, abyste neriskovali, že se pomůcka kvůli řídké stolici uvolní.

Škola

Většina lidí se stomií potřebuje pár dní nebo týdnů k rekonvalescenci. Před operací může být i delší doba, kdy jste nemocní, a po operaci zase potřebujete nějaký čas k tomu, než se dáte do pořádku a vrátíte se zpátky do školy. Spousta mladých lidí se nechce smířit s tím, že zameškají hodně učiva. Některé nemocnice nabízí výuku, takže se případně nebojte takovou nabídku přijmout.

Sporty

Jak už jsme zmínili v sekci Společenský život, obecně neexistuje nic, co byste nemohli se stomií dělat. Věděli jste, že existují profesionální sportovci, kteří mají stomii?

Nějakou dobu po operaci samozřejmě nebudete mít sílu moc toho dělat. 6-8 týdnů po operaci také nesmíte začít s žádným fyzickým tréninkem, protože břišní svaly potřebují čas na zotavení. O tom všem si však můžete promluvit se svým lékařem.

Určité omezení platí pouze pro kontaktní sporty, jako jsou box a karate. Při jejich stomii byste si měli stomii speciálně chránit, případně konzultovat se stomickou sestrou.

Cestování

Jedinými omezeními jsou ta, která si sami určíte. Samozřejmě, že je pár praktických věcí, které je dobré před cestou vědět:

  • Vždy si s sebou vezměte dostatečnou zásobu stomických pomůcek, a pokud cestujete letadlem, vždy si je nabalte do příručního zavazadla.
  • Pokud je velké horko, může se stát, že budete muset podložku měnit častěji.
  • Pokud máte ileostomii, dávejte si pozor, abyste nedostali průjem. Se svým lékařem se poraďte o nezbytných preventivních opatřeních, kterými byste se měli řídit.

Informace

Pokud budete se svým tělem spokojení, tak nikdo nepozná, že máte stomii.

 

Příběhy