Každodenní péče o stomii

Důležité tipy a informace

Urostomie - Zachycení moči při výměně sáčku

Zachycení moči při výměně sáčku

Použijte měkkou suchou gázu/textilii k zachycení moči při výměně sáčku.

Urostomie - Prevence znečištění

Prevence znečištění

Při výměně podložky/sáčku umístěte stomii nad umyvadlo a použijte suchou měkkou gázu nebo textilii k zachycení moci uniklé během výměny podložky/sáčku.

Urostomie - Kontrolujte průměr své stomie

Kontrolujte průměr své stomie

Velikost vaší stomie je bezprostředně po operaci a během následujících týdnu větší v důsledku otoku, který zvolna ustupuje. Je tedy důležité pravidelně meřit průměr stomie, a proto je ke každému balení pomůcek přiložena šablona pro měření. Zkuste si vytvořit pravidelný zvyk a kontroluje velikost stomie šablonou pokaždé, když otevřete nové balení sáčků nebo podložek.

Urostomie - Zajistěte, aby otvor v lepicí ploše odpovídal co nejpřesněji vaší stomii

Zajistěte, aby otvor v lepicí ploše odpovídal co nejpřesněji vaší stomii

Maximální ochranu pokožky v okolí vaší stomie zajistíte tak, že přizpůsobíte otvor v lepicí ploše podložky co nejpřesněji velikosti vaší stomie. Lepicí plocha k ní musí přiléhat bez použití tlaku a nesmí dojít k podráždění povrchu stomie.

Urostomie - Vizuální zabezpečení

Vizuální zabezpečení

Vypouštění sáčku je jednoduché – i s pomocí jedné ruky – a zlatá kapka dole na výpusti sáčku poskytuje vizuální zabezpečení.

Urostomie - Dodatečná ochrana pro citlivou pokožku

Dodatečná ochrana pro citlivou pokožku

Pokud není vaše pokožka pod lepicí plochou sáčku/podložky dostatečně pružná, použijte tělový krém Dansac. Naneste tenkou vrstvu okolo stomie, vyčkejte pár minut, než se krém vstřebá a poté umístěte sáček/podložku. Během vstřebávání krému použijte měkkou suchou gázu/textilii k zachycení veškeré odcházející moci.