- Hydratace: Stomie ze své podstaty mohou způsobovat úbytek tekutin v těle. Zůstaňte hydratovaní a tekutiny průběžně doplňujte!
- Vyvážená strava: Váš jídelníček by měl obsahovat optimální poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vitaminů a minerálů.
- Pozor na vlákninu: Pro normálně fungující trávicí systém je vláknina nezbytná. U některých typů stomií ale může vytvářet špunty v umělých vývodech.
- Rozdělení jídel: Místo tří velkých jídel zkuste jíst menší porce častěji během dne.
- Pozor na potraviny způsobující nadýmání a zápach: Některé potraviny mohou způsobovat nadměrnou plynatost nebo nepříjemný zápach střevních výměšků.
- Vyvarujte se potravin, které mohou stomii ucpat: Problémy mohou způsobovat například ořechy, semena, popcorn nebo některé druhy zeleniny.
- Pozor na potraviny, které mohou měnit barvu stolice: Abyste se zbytečně neděsili, dejte si pozor na potraviny, které mohou způsobovat změnu barvy stolice.
Doporučené technologie přípravy jídla
K přípravě jídel používáme vaření, dušení, vaření v páře, nebo pečení bez tuku tak, aby se netvořila kůrka. Tuky omezíme na minimum, vynecháme loje a sádlo. K přípravě jídel používáme spíše rostlinné oleje, k zjemnění čerstvé máslo.
Omáčky zahušťujeme zpočátku na sucho opraženou moukou – jíška není příliš vhodná – nebo nastrouhanou bramborou. Cibule jako základ omáček je použitelná, v syrovém stavu je ale nevhodná. K dochucení jídel se doporučují čerstvé bylinky, sušené koření velmi dobře rozdrtit. Kořenící směsi nejsou příliš vhodné.